Dan crvenih haljina – nacionalni dan borbe protiv moždanog udara u žena, obilježava se svake godine prvog petka u veljači. Za sam naziv dana, kao i simbol kampanje odabrana je crvena haljina, koja prikazuje sliku žene, a crvena boja je odabrana jer simbolizira život i strast, zdravlje, ali i upozorenje. U Hrvatskoj je ovu kampanju 2019. godine pokrenulo Hrvatsko neurološko društvo.
Gradska knjižnica i čitaonica Ante Jagar pridružila se obilježavanju te organizirala predavanje Milkice Ivezić Lalić, mag. physioth. na kojem je skrenula pažnju na specifičnosti moždanog udara u žena, na pogubne posljedice zanemarivanja simptoma i na nužnu potrebu promjene načina života. Zainteresiranima je izmjeren krvni tlak te šećer u krvi. Predavanju su prisustvovale i gradonačelnica Grada Novske Marija Kušmiš te zamjenica gradonačelnice Ivana Matanović, pročelnica Upravnog odjela za društvene djelatnosti, pravne poslove i javnu nabavu Sonja Marohnić-Horvat, ravnateljica Dječjeg vrtića Radost Renata Jurić te potpredsjednik Gradskog vijeća Gara Novske Siniša Kesić i gradska vijećnica Radmila Brtan.
.jpg)
Kardiovaskularne bolesti vodeći su uzrok smrti kod žena, a moždani udar jedan od vodećih uzroka smrti u cijelom svijetu. Žene i muškarci koji imaju moždani udar često imaju sličan skup simptoma, ali žene češće imaju atipične, nejasne simptome, stoga je cilj kampanje edukacija javnosti, kako bi žene mogle i znale prepoznati simptome i potražiti medicinsku pomoć na vrijeme.